CS | EN

Cenová AKCE pro dlouhodobé pronájmy nad 15 dní! Více informací

800 220 230

Kamery ve vozech: Přežitek nebo povinnost?


přejít na úvodní stránku » přejít do archivu článku »
img

Není tomu tak dávno, co byly kamery ve vozech raritou, dnes jsou již běžnou součástí všech moderních vozů. Ačkoliv nejsou kamery na trhu snadno dostupné tolik let, aby si na ně řidiči zvykli, tak je pravděpodobné, že se dočkáme povinnosti kameru ve voze mít. Stala se totiž pomocníkem nejen řidičů, ale především policistů. Jestli se jedná o pomocníka nebo zbytečný doplněk, to už je na každém z nás. Pojďme se podívat, k čemu všemu může kamera ve voze sloužit. Možná vás překvapí, k čemu všemu mohou být kamery ve voze používány.

Onboard kamery jako důkazní materiál

Snad každému aktivnímu řidiči se stala situace, kdy potkal svéhlavého řidiče, který ho na vozovce ohrožoval svojí neznalostí provozu nebo naopak bezohledným jednáním. V takovém momentě můžeme sami způsobit nehodu a následně nám může být přičtena plná zodpovědnost. V případě, že situaci zaznamenala kamera, tak okamžitě odpadá jakékoliv vysvětlování a, kromě dechové zkoušky, poslouží záznam jako hlavní a jediný důkaz řidičovi neviny.

GPS kamera

Kdybyste si představili vaše přední sklo jako velkou obrazovku, která vám ukazuje správný směr jízdy, pravděpodobně byste zahodili mapu. Podobný princip má GPS kamera, která je na trhu dostupná samostatně, jako součást onboard kamer nebo jako aplikace na telefon. Principem je kamera, který snímá provoz na silnici a ukazuje vám u toho správný směr jízdy. Řidiči tak nemusí střídat pohled na vozovku a na monitor. Na stejném principu funguje i řada GPS aplikací na mobilní telefony, které mohou být levnější alternativou samostatné kamery.

Kamera proti zlodějům

Někdo považuje kameru ve voze jako nejlepší způsob, jak donutit zloděje, aby rozbil okno a kameru odcizil, ale skutečnost je taková, že se využívají kamery i právě pro sledování případných zlodějů. Většina kamer již obsahuje pohybové senzory a tak se dokáží samy sepnout v momentě, kdy je v jejich blízkosti podezřelý pohyb. Je však na pováženou, jestli nechat kameru ve voze jako odrazující prvek nebo předpokládat, že tuto vymoženost někdo odcizí.

Couvací kamera

Mít třetí oko nasazené na zádi vozu je luxus, který už nepatří jen majitelům luxusnějších vozů, ale jedná se o praktický doplněk. Couvací kamera je zařízení o velikosti zápalek, které snímá prostor za vozem a bezdrátově ho přenáší až k řidiči, který nemusí vykrucovat hlavu, aby viděl dozadu, ale jen sleduje displej, který je druhou částí kamery. Pokud máte dodávku nebo nákladní vůz, tak jste se možná i modlili, aby vám za auto nevběhlo dítě. Couvací kamery jsou v tomto ohledu nenahraditelné. Velmi často se prodávají jako rámeček pro SPZ, takže jsou na první pohled nezaznamenatelné díky této kamufláži.

Dokumentování cesty

Samotná cesta je mnohdy zážitek, to mohou potvrdit především cestovatelé, kteří projíždějí místy, které by si přáli nahrávat i očima. Kamery do vozu nejčastěji nahrávají ve smyčce, ale když se data přehrají, je možné nahrávat celé expedice, dovolené nebo i běžné výlety.


přejít na úvodní stránku » přejít do archivu článku »