CS | EN

Cenová AKCE pro dlouhodobé pronájmy nad 15 dní! Více informací

800 220 230

Mazda RX-7 v novém kabátě?


přejít na úvodní stránku » přejít do archivu článku »
img

Mazda RX-7 není rozhodně mladým vozem, ale naopak spíše dědečkem nových modelů této značky. I přes tuto skutečnost se rozhodla automobilka, že vytvoří sportovnějšího a více futuristického nástupce tohoto vozu.
S novým modelem se totiž počítá na rok 2020, jako s určitým dárkem všem příznivcům značky. V tomto roce totiž bude Mazda oslavovat výročí svého založení a k této příležitosti plánuje velké oslavy, jejichž vrcholem by mělo být odhalení právě modelu RX-7.

Použít by se měla platforma z nového modelu MX-5. Zachována by měla být stávající koncepce, tedy motor vpředu a pohon zadních kol. Všechny však nejvíce zajímá motor tohoto vozidla. Již delší dobu se totiž ví, že Mazda vyvíjí nový rotační motor a jeho umístění do tohoto speciálu by bylo logickým krokem.

Vývoj motoru je opravdu velkou vědou. Třicetičlenný tým vědců spolupracuje s nejlepšími japonskými univerzitami. Byla zahájena dokonce i spolupráce s vesmírnou agenturou NASA. Jejich cílem je vyvinutí specifického materiálu, jehož úkolem bude odolat neustálému kontaktu rotoru se skříní. Dvourotorový Wankel, pod kapotou Mazdy RX-8, trpěl právě kvůli tomuto jevu ztrátou komprese, kvůli čemuž se občas stávalo, že vůz zkrátka napoprvé nenastartoval.

Prozatím nepadlo žádné slovo o tom, jaký výkon bude nový rotační motor poskytovat. Ten v Mazdě RX-8 měl objem 1,3 l. a výkon 170 kW. Předpokládá se, že výkon by měl určitě vyšší, než u čtyřválce 2.0 Skyactiv-G, který se objevil v roadsteru MX-5.
Do premiéry vozu však ještě zbývají více než čtyři roky, za které bude muset automobilka udělat ještě pořádný kus práce. Její inženýři by se určitě měli zaměřit na velkou spotřebu paliva a hlavně oleje. Ten je totiž přímo vstřikován do spalovacích prostor, odkud nemá kam odtéct a je zde přímo spalován. Obavy z emisních norem jsou na místě. Zatím není jasné, jak bude nový koncept vypadat, ale měl by se nést v podobném duchu, jako jeho předchůdci, jen mnohem modernější po technoligické i vzhledové stránce.


přejít na úvodní stránku » přejít do archivu článku »